bahadirarcan39@gmail.com

TEKLİF AL
Evrensel Aşura Matem Merasimi 2022
Buradasınız: Anasayfa / Blog
9 Ağustos 2022, Salı
Evrensel Aşura Matem Merasimi 2022
Evrensel Aşura Matem Merasimi'ni fotoğrafladım, videolar çektim ve sizler için de bir blog yazısı yazmak istedim...
Evrensel Aşura Matem Merasimi 2022

Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin şehit edilişinin 1383. yılında düzenlenen Evrensel Aşura Matem Merasimi'ne 8 Ağustos 2022 tarihinde katılım sağladım. İlk kez katılıyordum.  Bir gün öncesinde İstanbul'a gittim. Uluslararası Fotoğraf Sanatçısı ve Fotoğraf Eğitmeni olarak "Karaköy-Galata-Haliç Sokak Fotoğrafçılığı" atölyem vardı pazar günü. Başarıyla tamamladım ve dinlenmeye geçtim. İlk kez katılacağım için ayrı bir heyecan vardı Aşura Matem Merasimi'ne. Pazartesi sabahı telefonumun alarmını saat 06.00 ya kurmuştum ama alarmdan önce yağmur sesiyle uyandım. Hemen telefonumdaki hava durumu uygulamalarına baktım ve hiçbirinde yağmur görünmüyordu. Yaz günü adeta bir kış yağmuru vardı dışarıda. Bulutlar ağlıyordu. Hemen hazırlanıp yola koyuldum. Bir yandan da umarım yağmur diner diye dua ediyordum. Metrobüs yolculuğu boyunca da yağmur tüm hızıyla devam etti. Küçükçekmece Halkalı'da bulunan Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'ne gidiyordum. Sefaköy'de Metrobüsten inip minibüse bindiğimde yağmur azalmıştı ki sonrasında da kısa süre içerisinde tamamen durdu. Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'ne yakın bir mesafede ara yollar kapalı olduğu için inip kısa bir yürüyüş sonrası alana ulaştım. İnsanlar hızlı adımlarla bölgeye akın ediyordu. Buraya kadar merasimin yapılacağı noktaya kadar yaşamış olduklarımı anlattım. İsterseniz biraz da bilmeyenler için Kerbela olayından bahsedelim…

Kerbela Olayı veya Kerbela Katliamı, 10 Ekim 680 tarihinde günümüzdeki Irak'ın Kerbela şehrinde gerçekleşmişti. Kerbela Olayı'nda Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ve beraberindeki yarenleri, Yezid tarafından şehit edilmiştir.

Kerbela olaylarının gelişimi Hz. Muhammed'in 632 yılında vefat etmesiyle başladı. İslam dininin son peygamberi Hz. Muhammed'in vefatının ardından Müslüman toplumunun başına kimin geçeceği konusunda bir kaygı oluştu. Müslümanların bir kısmı ilk olarak Ebu Bekir'in halifeliğini kabul etti. Ardından da Ömer bin Hattab, Osman bin Affan ve Ali bin Ebu Talib halifeliğe geldi.

656 yılında Osman'ın Asiler tarafından katledilmesinin ardından Ali, halife olarak başa geçti. Yaklaşık 5 yıl halifelik yapan Ali, 661 yılında Hariciler tarafından gerçekleştirilen bir suikastle şehit edildi ve iktidar 20 yıllığına Muaviye'de kaldı.

Muaviye, hayattayken oğlu Yezid'e biat edilmesini istese de destekçileri ve Hicaz ahalisi, Yezid'e biat etmeyi reddetti. Biat etmeyi reddetmek için sebep olarak Hasan ile yapılan anlaşma gösterildi. Yezid'e biat etmeyi reddeden toplumu gören Muaviye, biat etme isteğinden vazgeçti.

680 yılında ölen Muaviye'nin ardından Yezid iktidara geçti ve ilk iş olarak Medine valisine bir mektup yazdı. Yazdığı mektupta Hüseyin'e değil, kendisine biat etmesini istedi, reddetmesi halinde bunu canıyla ödeyeceğini belirtti.

Bu arada Hüseyin Kûfelilerden kendisine bağlılıklarını sunan mektuplar alıyordu. Kûfe'ye gelip halife olduğunu ilan ederse Hüseyin'i destekleyeceklerini söylüyorlardı. Hüseyin bu teklifleri ciddiye aldı ve Kûfe'deki taraftarlarının gerçekte olduğundan çok daha fazla olduğunu zannetti.

Yaklaşık 70 yareni ve ailesi lie Kûfe'ye doğru yola çıktı. Sayıca az olan Kûfeli taraftarlar, Yezid'in yandaşları tarafından bastırıldı. Hüseyin ve beraberindeki 70 kişi, Kerbela'da Yezid'in 4500'e yakın adamıyla karşılaştı. Çıkan savaşta Hüseyin'in, 6 aylık bebeği susuzluktan ölmek üzereydi ve oğlunu kucağına alarak Yezid'in karşısına dikildi. Oğlu için Yezid'den bir yudum su istedi ancak Hurmala bin Kahil, çocuğu okla boynundan vurarak şehit etti.

Oğlunu gömen Hüseyin, yeniden Yezid'in karşısına çıktı ve teslim olmalarını istedi. Meydana gelen savaşta Hüseyin ve taraftarları şehit edildi. Aynı zamanda Hüseyin'in ailesi de esir alındı.

Ubeydullah bin Ziyad'ın emri üzerine Hüseyin'in cesedi atlara çiğnetildi. Daha sonra Yezid'in askerleri çadırlara girdiler ve kampı yağmalamaya başladılar. Ölen 72 kişinin cesedi El-Gadiriye köylüleri tarafından ertesi gün defnedildi.

Ertesi gün kadınlar ve çocuklar develerle yargılanmak üzere Kûfe üzerinden Şam'a götürüldüler. Çok kötü muamelelere tabi tutuldular. Açlık ve susuzluğun üzerine Hüseyin ve askerlerinin kaybının acısı da eklenmişti. Yezid'in bu kötülükleri yapmaktaki amacının Hüseyin'in destekçilerinin ne hallere düştüğünü gösterip, halkın desteğini kaybetmesini sağlamak olduğu söylenir.

Kerbelâ'da yaşananlar her yıl Şiî ve Alevîler tarafından muharrem orucu tutmanın yanı sıra törenler şeklinde, bir kısım Sünni Müslümanlar tarafından da tören yapılmaksızın (yalnızca mevlid okunarak ve muharrem orucu tutularak) anılmaktadır.

Tekrar merasim gününe dönelim. 2 fotoğrafçı arkadaşım ile buluştum önce. Alanda bir sürü fotoğrafçı arkadaşımla da görüşme şansımız oldu. Ara sokaklardan gruplar halinde insanlar merasim  alanına doğru geliyordu. Grupların arasına girerek de oldukça başarılı fotoğraflar ve videolar çekme şansımız oldu. Normalde fotoğrafçıları kalabalık etkinliklerde pek sevmezler ve kısıtlarlar. Ama burada bulunmamızdan herkes çok memnundu. Kimse fotoğraf çekme konusunda bizi kırmadı. Biz de onların ritüellerine saygı çerçevesinde fotoğraflarımızı çektik ve "an"ı birlikte yaşadık. Çünkü "bir olmak" gönül işiydi. On binlerce fotoğraf çektim hayatımda ve bir sürü duyguyu en iyi şekilde fotoğrafladım. Ancak  matem alanında gördüklerim karşısında bazı durumlarda gerçekten fotoğraf çekmeyi bırakıp insanları sadece izledim. Tam 1383 yıl öncesini adeta tekrar yüreklerinde yaşayan insanların duyguları zaman zaman bana çok ağır geldi. Hıçkıra hıçkıra ağlayan insanların yasına ortak olmuş olmak inanılmaz bir duygu ve deneyimdi benim için. Akan her damla göz yaşı direkt olarak yüreğime temas etti. İnsanlar merasim alanında toplandığında bir kısmı Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'ne girdi bir kısmı dışarıda bekledi. Biz de gösteri merkezine girdik ve kapıda bizi Caferilik İnancını Tanıtma Araştırma ve Eğitim Derneği (CAFERİDER) basın komitesi sorumluları karşıladı ve basın kartlarımızı tüm nezaketleriyle takdim etti. Daha önce de dediğim gibi fotoğrafçıların ve fotoğraf sanatçılarının burada bulunmasından dolayı memnuniyet duyuyorlardı. Sahne önüne giden yolda karşılaştığımız tüm CAFERİDER basın komitesi sorumluları ve diğer tüm görevliler bizi "hoş geldiniz" diyerek nezaketle selamladı. Sonunda aralarında fotoğraf sanatçısı görmekten memnuniyet duyan insanlarla bir aradaydık. Merasimde yapılan konuşmalar esnasında biz bolca fotoğraf ve video çektik. İstediğimiz şekilde hareket edebiliyor ve fotoğraf çekmek için her alana ulaşabiliyorduk. Bu bizi çok rahatlatıyordu. Merasimde Kerbela olayının canlandırıldığı tiyatro başladığında göz yaşları sel oldu. İsteyen tiyatroyu içeride, isteyen de dışarıda kurulmuş 2 dev ekranda izledi. Biz her iki ortamı da gözlemledik. Dikkat ettiğim bir husus da 1383 yıl önceden gelen duygu seli çocuklara da en iyi şekilde aktarılmış ve bir kültür mirası haline getirilmişti.

Dev ekranlarda insanlar tiyatroyu seyrederken ağlamaktan kendinden geçmiş insanları görmek çok farklı bir duygu yarattı bende. Genci, yaşlısı herkes pür dikkat dev ekrana bakıyor ve ağlıyordu.  Fotoğraf çektiğim anlarda gözlerimin dolduğu anlar yaşadım. İnsanlar küçücük çocuklarını da getirmişlerdi. Bir kültür mirası yaratılıyordu. Hizmet olarak da çok başarılı çok koordine bir ortam vardı. İnsanların su, yemek ihtiyaçları ücretsiz olarak neredeyse adım başı karşılanıyordu. Her yerde katılımcı ve misafirlere ikramlar yapılıyordu. Tiyatro bitiminde bizi derneklerinde misafir ettiler ve birlikte yemek yedik. Koordinasyon olarak ben merasimi çok başarılı buldum ve her sene katılmayı da düşünüyorum. Bu kadar büyük bir kalabalığın aynı duyguyu paylaşmasına ilk kez şahit oluyorum. Aşura Matemini paylaşmaktan,yaşamaktan ve hep birlikte olmaktan dolayı çok memnunum. YouTube kanalımda 2 adet video paylaşımı yapacağım. Biri kısa bir tanıtım videosu tarzında, diğeri ise çektiğim video ve fotoğraflardan oluşan çok daha uzun bir video olacak. Sizlerin de yazdıklarımı okumanız dışında gördüklerimi de görmenizi istiyorum...

Bizi en iyi şekilde misafir eden Caferilik İnancını Tanıtma Araştırma ve Eğitim Derneği (CAFERİDER) Başkanı Hasan Babur, Basın Komite sorumluları Hasan Duran, Ali Ekber Gökçe, Yusuf Çağlayansudur'a ve emeği geçen tüm görevli arkadaşlarımıza sizlerin huzurunda çok teşekkür ediyorum...Bambaşka bir deneyimdi yaşadığım...

 

YouTube kanalım ➤ https://bit.ly/3bTLrfZ

Instagram ➤ https://www.instagram.com/bahadirarcan/

Twitter ➤ https://twitter.com/bahadirarcan39

Facebook ➤ https://bit.ly/3at0AEG

 

Etiketler
kerbela
hz hüseyin
aşura
Aşura matemi
Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi
Halkalı
Küçükçekmece
blog
blogger
hz muhammed
fotoğraf
video
istanbul
matem
Evrensel Aşura Matem Merasimi
bahadirarcan
Bahadır Arcan
Detaylı Bilgi İçin Arayınız